Nowoczesne skanery 3D współpracujące z robotami

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przemysł 4.0 wymaga poszukiwania coraz to bardziej optymalnych i zaawansowanych rozwiązań. Skanery 3D to kolejny krok do usprawnienia produkcji i otwarcia możliwości dla dokładniejszej automatyzacji.

Skaner 3D i robot – duo, które doskonale może sprawdzić się w fabryce na miarę przemysłu 4.0

Jednym z wyróżnikiem przemysłu 4.0 jest optymalizacja produkcji na wielu polach. Ważnym elementem strategii, które mają pozwolić na automatyzację procesu wytwarzania dóbr, jest umożliwienie maszynom wykonywania niektórych czynności, które do tej pory były zarezerwowane dla ludzi.

Jednym z większych przełomów było rozwinięcie technologii Internet of Things i niejako „umożliwienie” maszynom spojrzenie na świat, przez co mogą lepiej się do niego zaadaptować. Stworzenie kompleksowego robota produkcyjnego, który by jednocześnie postrzegał dany przedmiot i operował na nim, nie ma do końca sensu. Dużo prostszym rozwiązaniem jest stworzenie skanera 3D, który stanie się dla niego „oczami”. Dlaczego jest to tak istotne i jaki ma wpływ na produkcję? To bardzo interesujące i kompleksowe zagadnienie.

Skaner 3D – jak wygląda i jakie ma funkcje?

Skaner 3D to urządzenie umieszczone na stoliku obrotowym. Może ono bardzo dokładnie zbadać dany przedmiot i wykonać jego wirtualny model w trzech wymiarach. Przyrząd ten może być w 100% zautomatyzowany. Skaner 3D tworzy obraz wirtualny, który zostaje następnie odczytany przez system informatyczny, weryfikujący aspekty techniczne zeskanowanego obiektu, by upewnić się, że nie doszło do powstania defektów w trakcie jego wytwarzania. 

Jednym z najbardziej istotnych aspektów współczesnej produkcji jest tworzenie półproduktów, komponentów o idealnej strukturze, parametrach technicznych, fizyce. Montowane są one w bardzo zaawansowanych urządzeniach – czy to pojazdach, osprzęcie IT czy chociażby meblach. Jakikolwiek defekt – czy to nierówne przycięcie, czy pęknięcie, może doprowadzić do sytuacji, w której gotowy produkt nie będzie spełniał wytycznych jakościowych producenta i oczekiwań konsumenta.

Nowoczesne skanery 3D wyposażone są w system automatycznej kalibracji. Same pomiary są takie same za każdym razem – procedura jakościowa pozwala nam dzięki temu bardzo dokładnie badać całe partie towaru.

Integracja robota ze skanerem 3D

Parowanie skanera 3D z robotem na linii produkcyjnej może wyglądać różnie – wiele zależy tu od tego, z jakich rozwiązań korzystamy. Potencjalnie możemy uzyskać pełną autonomię procedury generującej raport zgodności produktu z projektem. 

Wartym uwagi może być fakt, że niektóre zautomatyzowane optyczne systemy skanujące, składające się ze skanera 3D i robota, są w stanie współpracować bez znaczącego opóźnienia czasowego – robot ułatwia proces analizy stanu produktu. Ważne jest jednak to, żeby skanowanie odbywało się w odpowiednich warunkach. Istotne jest to, żeby na jakość pomiarów nie miały wpływu np. drgania, które często występują na liniach produkcyjnych.

Wykorzystanie skanerów 3D zintegrowanych z robotem jest znacznie skuteczniejsze od stosowania ręcznych skanerów 3D. Mamy dostęp do bieżących danych, procedura jest wygodniejsza i tańsza (choć sama infrastruktura jest oczywiście droższa – to inwestycja długoterminowa), a także zapewnia szereg korzyści dla samego procesu produkcyjnego.

Wartość dodana dla procesu produkcyjnego – co daje nam skan 3D?

W przypadku zastosowań związanym z przemysłem 4.0 bardzo istotne jest to, by linia produkcyjna była nie tylko zautomatyzowana, ale też mogła samodzielnie i skutecznie przetwarzać generowane i posiadane dane. Skan 3D zapewnia, że produkty, które są tworzone na linii, będą posiadały adekwatne parametry do ich przeznaczenia.

To ma ogromne znaczenie dla konkurencyjności naszej firmy jako aktywnego członka łańcucha produkcji. Dzięki skutecznej procedurze weryfikacji parametrów technicznych w sposób powtarzalny i automatyczny, możemy jeszcze lepiej spełniać wytyczne jakościowe naszych partnerów. Zapewnia to większą szansę na nawiązanie korzystnych współprac i stawia naszą firmę w pozycji potencjalnego, zaufanego i skutecznego partnera, który dba o jakość wytwarzanych dóbr.

Zdj. główne: Tom Claes/unsplash.com

cruelline

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rozważania nad zaletami i zastosowaniami technologii obróbki twardych materiałów
/
Rozważania nad zaletami i zastosowaniami technologii obróbki twardych materiałów
Odkryj korzyści i zastosowania technologii obróbki twardych materiałów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak te metody mogą zrewolucjonizować branżę.
Jak optymalizacja zarządzania dostawami wpływa na efektywność pracy magazynu?
/
Jak optymalizacja zarządzania dostawami wpływa na efektywność pracy magazynu?
Odkryj, jak wykorzystanie optymalizacji zarządzania dostawami może znacząco wpłynąć na poprawę efektywności procedur magazynowych. Wyjaśniamy tajniki skutecznej strategii.
Optymalizacja procesów administracyjnych dzięki dedykowanemu oprogramowaniu od Systeo
/
Optymalizacja procesów administracyjnych dzięki dedykowanemu oprogramowaniu od Systeo
Poznaj skuteczność optymalizacji procesów administracyjnych za pomocą dedykowanego oprogramowania Systeo i przekonaj się, jak ten proces może wpływać na efektywność twojego biznesu.