Jak podłączyć wiele urządzeń do komputera?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób radzić sobie z podłączeniem wielu urządzeń do jednego komputera? Nierzadko potrzebujemy tego, ale możliwości sprzętowe nas ograniczają. 

Wybawieniem może się okazać zastosowanie hub USB. Jak w praktyce działa takie urządzenie? Jakie funkcjonalności możemy dzięki niemu zdobyć?

Czym jest hub USB?

Hub jako taki jest urządzeniem, które pozwala na przyłączenie do komputera wielu urządzeń sieciowych. Spotyka się huby zawierające różną ilość portów – zwykle jest ich 4, 8, 16 lub 24. Hub USB odnosi się właśnie do urządzenia zwiększającego możliwość przyłączenia określonej ilości sprzętów poprzez tego rodzaju porty.

Dlaczego hub USB bywa przydatny?

Zdecydowanie żyjemy w czasach, w których miniaturyzacja sprzętu elektronicznego jest jak najbardziej w cenie. Niestety kompaktowe rozmiary, zwłaszcza grubość komputerów, nie sprzyjają dużej ilości portów USB fabrycznie w nich zainstalowanych. Z drugiej strony mamy jednak wiele akcesoriów, z których chcielibyśmy korzystać i to niekoniecznie przez bluetooth. Wówczas bardzo przydatnym urządzeniem staje się właśnie hub USB.

Ile urządzeń podłączymy do komputera dzięki hubowi USB?

Sam hub USB nie bez powodu przyrównuje się do przedłużacza z listwą, do której możemy wpiąć określoną liczbę sprzętów. Zwykle ma postać niewielkiej skrzyneczki, która na boku posiada określoną ilość portów – od 2 do nawet 7. Działanie jest bardzo proste: wystarczy wpiąć hub do jednego portu zamontowanego w komputerze, żeby mieć możliwość korzystania z większej ilości wejść.

Co jeszcze możemy zyskać, gdy wybierzemy hub USB?

Zaletą takiego urządzenia bywają też jego dodatkowe funkcje. Mowa m.in. o czytniku kart SD lub microSD, ale też minijacku, porcie HDMI lub innych złączach. Podstawowa funkcjonalność zależy jednak od liczby portów – to ona decyduje o tym, jak wiele urządzeń będziemy mogli w jednym czasie przyłączyć do naszego komputera pomimo niewielu wbudowanych fabrycznie portów.

Wśród jakich typów hubów USB przyjdzie nam wybierać?

Na rynku możemy wybierać spośród różnych rodzajów hubów. Każdy z nich działa nieco inaczej i zmusza użytkownika do innych działań. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • hub USB pasywny – taki typ urządzenia jest o tyle wygodny w użytkowaniu, że nie posiada potrzeby dodatkowego zasilania, ale posiada też dość dużą wadę. Energia płynąca z jednego portu jest rozdzielana pomiędzy wszystkie urządzenia podpięte w hubie. Może to rodzić problemy;
  • hub USB aktywny – bardziej kłopotliwe poprzez to, że wymagają dodatkowego źródła zasilania, ale dają pewność dobrego działania urządzeń wpiętych do poszczególnych portów. Mogą też okazjonalnie służyć jako ładowarka do telefonu;
  • hub USB pasywno-aktywny – najbardziej uniwersalne urządzenia, które posiadają możliwość działania w obu konfiguracjach. Możemy je wykorzystywać w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze hubu USB?

Sposób działania to nie wszystko. Przy zakupie konkretnego hubu USB powinniśmy też uważać na ważne parametry użytkowe.

Duże znaczenie mają jakość wykonania obudowy i długość przewodu. Pierwszy element ma ogromny wpływ na trwałość urządzenia. Chociaż taki hub postrzegany jest często jako poręczny gadżet, to dobrze, żeby służył możliwie długo. W tym kontekście polecane są zwłaszcza modele wykonane z aluminium. Wykazują się dość dużą odpornością nie tylko na urazy mechaniczne, ale też na zarysowania. Są lekkie i poręczne.

Długość przewodu zasilającego jest zaś wprost związana z komfortem pracy. O ile w przypadku laptopa kłopot może nie być zbyt wielki, to już użytkując komputer stacjonarny bardzo go odczujemy. Ryzykujemy wówczas też sytuację, że hub będzie kłopotliwie zwisał pomiędzy podłogą a poziomem blatu. Lepiej wybrać dłuższą opcję.

Cena. Ile kosztuje hub USB?

Najbardziej popularne huby USB na rynku nie są zbyt drogimi urządzeniami. Zwykle zapłacimy za nie od 20 do ok. 120 zł. Wiele zależy od marki, jakości wykonania i dodatkowych funkcji.

Zdjęcie główne artykułu:

cruelline

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Optymalizacja pracy zdalnej – sprawdzone rozwiązania IT
/
Optymalizacja pracy zdalnej – sprawdzone rozwiązania IT
Poznaj efektywne strategie IT wspierające pracę zdalną. Artykuł porusza temat optymalizacji procesów biznesowych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym.
Jak efektywne zarządzanie danymi może usprawnić realizację projektu? Przegląd najważniejszych funkcji i korzyści
/
Jak efektywne zarządzanie danymi może usprawnić realizację projektu? Przegląd najważniejszych funkcji i korzyści
Artykuł pokazuje, jak efektywne zarządzanie danymi przekłada się na usprawnienie realizacji projektu. Dowiedz się, jakie funkcje i korzyści niesie za sobą ta praktyka.
Jak skutecznie zarządzać e-sklepem z pomocą dedykowanego Project Managera
/
Jak skutecznie zarządzać e-sklepem z pomocą dedykowanego Project Managera
Dowiedz się, jak dobrze wykorzystać umiejętności swojego Project Managera do skutecznego zarządzania e-sklepem. Przeczytaj nasz artykuł i zacznij zwiększać swoje zyski!