Jak wzmocnić sygnał sieci Wi-Fi?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sieć bezprzewodowa jest najpopularniejszym sposobem na łączenie się z internetem. Zadbaj o to, by silny sygnał docierał do każdego miejsca w Twoim domu!

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem czynności związanych z poprawą sygnału sieci Wi-Fi warto zweryfikować wpływ innych czynników na jakość połączenia. Źródłem problemu może być na przykład wadliwa karta sieciowa. Jeśli słaba łączność dotyczy tylko jednego urządzenia, prawdopodobnie wina nie leży po stronie sieci.

Jest kilka sposobów, które pomogą nam na wzmocnienie sygnału sieci bezprzewodowej. Zacznijmy od czynności, które są najprostsze do wykonania.

Krok pierwszy – odpowiednie ulokowanie routera

Niestety mało osób zwraca uwagę na kwestię lokalizacji routera, która może okazać się kluczowa. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń LTE, których działanie jest w dużym stopniu uzależnione od rzeczy tak prostych, jak odległość od okna. Odpowiednie zadbanie o ten aspekt może wpłynąć pozytywnie na jakość i zasięg sieci Wi-Fi w naszym domu. W doborze stosownego miejsca pomoże nam kilka prostych zasad.

W przypadku routera ze standardowym łączem, np. światłowodem:

  • Router nie może być umieszczony w szafie, łazience, toalecie lub małym, zamkniętym pomieszczeniu.
  • Powinniśmy zadbać o redukcję liczby przeszkód, na które natrafić może sygnał. Jeśli ściany w naszym domu lub mieszkaniu są grube, router powinien znaleźć się w pomieszczeniu, gdzie najczęściej korzystamy z internetu. Możemy także zamontować dodatkowe łącze Ethernet prowadzące do urządzenia.
  • Router powinien znaleźć się możliwie jak najbliżej środka mieszkania – zapewni to równomierne rozmieszczenie sygnału. Musimy jednak wziąć pod uwagę także grubość ścian.
  • Aby sprawdzić, czy wybrane miejsce jest odpowiednie, możemy wykorzystać aplikacje mobilne do pomiaru jakości sieci. Znajdziemy je w Google Play lub App Store.

W przypadku routera LTE:

  • Router powinien znajdować się blisko okna.
  • Redukujemy liczbę potencjalnych przeszkód.
  • Umieszczamy router w pomieszczeniu, w którym najczęściej potrzebny jest internet.
  • Router LTE zazwyczaj oferuje także zasilanie przez baterię, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na większą swobodę w kwestii jego lokalizacji. Przeniesienie takiego sprzętu na jakiś czas do innego pomieszczenia nie stanowi problemu.

Często zdarza się, że w przypadku domów o więcej niż jednym poziomie występuje problem z internetem na piętrze poniżej lub powyżej lokalizacji routera. Wtedy należy zmienić nieco rozstaw anten. Są one dostosowane do działania na jednej płaszczyźnie, dlatego możemy je pochylić lub nawet zgiąć o 90 stopni.

Krok drugi – zmiana częstotliwości

Obecnie routery dysponują zazwyczaj równoczesną obsługą dwóch pasm częstotliwości – 5 GHz i 2,4 GHz. Wiele sprzętów wykorzystuje ten drugi przedział, przez co działanie routera może być zakłócone. Należą do nich np. mikrofalówki, sprzęty AGD z kategorii smart home, konsole, inne nadajniki, żarówki i wiele urządzeń, które łączą się z siecią bezprzewodową. Warto więc ręcznie zmienić te parametry.

Możemy dokonać tego z poziomu aplikacji danego producenta lub dostosowując ustawienia naszego własnego routera. Zazwyczaj do panelu sterowania wejdziemy przez przeglądarkę. Adres IP, który należy wprowadzić, znajdziemy na naklejce pod routerem lub w instrukcji obsługi. Jeśli nie jesteśmy w stanie go tam zlokalizować, możemy także wyszukać model urządzenia w internecie.

W przypadku dalszych problemów możemy dokonać zmiany kanału transmisji danych w ustawieniach routera. Domyślnie ten parametr jest wybierany automatycznie. Możemy wypróbować każdy z nich i sprawdzić, przy którym osiągamy najlepsze efekty.

Krok trzeci – instalacja repeatera

Kiedy nie działa zmiana ulokowania, a dostosowanie software’owych ustawień nie przynosi zamierzonego efektu, warto spróbować czegoś innego. Kolejne rozwiązanie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia, jednak jest bardzo skuteczne.

Repeater to sprzęt, którego zadaniem jest wzmacnianie sygnału Wi-Fi w celu dostarczenia go do całego domu. W wyborze odpowiedniego miejsca na repeater powinniśmy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku ulokowania routera. Z pomocą przyjdzie nam także sprawdzanie aktualnego stanu połączenia z poziomu aplikacji mobilnej.

Warto umieszczać wzmacniacz w miejscach o poziomie zasięgu pomiędzy 50% a 80–90%. Stabilna praca uzależniona jest od lokalizacji repeatera. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętu może być czasochłonne, jednak zapewni najlepsze możliwe rezultaty dla danego mieszkania lub domu.

Krok czwarty – rozwiązanie ostateczne, czyli zakup nowego routera

W przypadku, gdy żadne z proponowanych rozwiązań nie przyniosło korzyści, nadszedł czas na ostateczną weryfikację stanu technicznego naszego routera. To urządzenia, które nie psują się zbyt często, jednak osłabienie ich sprawności może być bardzo problematyczne. Jeśli nic nie przynosi efektów, a Wi-Fi działa po prostu słabo, być może warto zdecydować się na zakup nowego routera.

Przy wyborze nowego sprzętu warto zapoznać się z opiniami i recenzjami. Często możemy znaleźć bardzo dokładne informacje, które zawierają np. plany mieszkań lub domów, w których testowany jest zasięg interesującego nas modelu.

cruelline

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni kabel rozruchowy do twojego silnika samochodowego?
/
Jak wybrać odpowiedni kabel rozruchowy do twojego silnika samochodowego?
Dowiedz się, jak dokonać trafnego wyboru kabla rozruchowego odpowiedniego dla Twojego samochodowego silnika, aby bez kłopotu uruchomić pojazd.
Jak wybrać odpowiedni iPhone dla siebie?
/
Jak wybrać odpowiedni iPhone dla siebie?
Odkryj kluczowe czynniki, które pomogą Ci zdecydować, który model iPhone'a najbardziej spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Porównaj różne modele i ich funkcje.
Poradnik dla instalatorów – jak wybierać materiały i narzędzia w hurtowni elektrycznej
/
Poradnik dla instalatorów – jak wybierać materiały i narzędzia w hurtowni elektrycznej
Odkryj niezbędne informacje przy wyborze materiałów i narzędzi w hurtowni elektrycznej. Poradnik, który pomoże instalatorom dokonać odpowiednich wyborów.