Laptop czy komputer stacjonarny? Wybór nie jest taki prosty. Te dwa urządzenia mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Na co powinieneś postawić? Które rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania?.
Dzisiejsze komputery stacjonarne można dowolnie rozbudowywać. Oczywiście trzeba mieć do tego środki. Większa pojemność dysku, większy RAM, mocniejsza karta graficzna czy zmiana przestarzałej obudowy na nową – to wszystko jest możliwe. Jeśli Twoim konikiem są gry komputerowe, to naprawdę dobry wybór. Wtedy najnowsze pozycje będą działać płynnie i bez zarzutów.
Nowoczesne komputery mogą mieć naprawdę nieduże wymiary. Szukając czegoś do pracy, można bez problemu znaleźć niewielki egzemplarz, który spełni Twoje oczekiwania. Mało estetyczne, duże pudło to już przeszłość. Komputer w dzisiejszych czasach nie zajmie zbyt dużo miejsca. Ponadto możesz postawić na pecet w monitorze – jest on nieco słabszy jednak dużo wygodniejszy.
Wybierając tradycyjny komputer, możesz od czasu do czasu powrócić do rzeczywistości. Kończysz pracę, laptop zabierasz ze sobą, odpalasz go ponownie w kawiarni czy podczas lunchu, aby potem zabrać go również do domu. Komputer na to nie pozwala. Po pracy, kiedy chcesz gdzieś wyjść, nie będziesz mógł dalej wpatrywać się w ekran. Twoje oczy podziękują Ci za chwilę wytchnienia.
Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach niemożność przenoszenia komputera stacjonarnego w dowolne miejsce to ogromna wada. Czasem trzeba pracować także w domu, a zostawiając komputer w pracy, nie masz takiej możliwości. Wtedy powinieneś sięgnąć po laptopa.
Ceny laptopów zaczynają się już od ponad 1000 złotych, szczególnie za modele poleasingowe. Nowe urządzenia nie są wiele droższe. Komputery stacjonarne to jednak nieco większy wydatek. Niestety sama skrzynka nie wystarczy. Głośniki, monitor, klawiatura i mysz to podstawowe wyposażenie, które musisz dokupić. Cena komputera idzie więc sporo w górę.
Nie da się ukryć, że największą zaletą laptopa jest jego mobilność. Zaledwie kilka kilogramów i rozmiar podręcznego bagażu sprawia, że zabierzesz go wszędzie. Laptop to także jedyny wybór do pracy zdalnej, kiedy wykonujesz ją z odległego zakątka świata. Wygoda użytkowania w porównaniu do komputera stacjonarnego jest nie do opisania.
Komputer to stos kabli plączących się pod biurkiem. Laptop? Kabel od ładowarki i to wyłącznie kiedy z niego nie korzystasz! Ewentualnie głośniki, jeśli chcesz nieco zwiększyć wrażenia podczas odsłuchu plików audio czy oglądania ulubionego serialu. Możesz także podpiąć myszkę, jednak po kilku tygodniach praktyk touchpad nie powinien mieć przed Tobą tajemnic.
Niewątpliwym atutem laptopa jest rozbudowana komunikacja. Moduł WiFI, Bluetooth, modem 3G, 4G, a pewnie już niedługo 5G, GPS czy czytnik kart SD to już standard. Najnowsze propozycje mają tego jeszcze więcej.
Laptop ma niestety ograniczoną ilość wyjść i wejść audio, gniazd USB, HDMI czy eSATA i PCI. Nowsze urządzenia, szczególnie te o większych rozmiarach, mają ich jednak więcej. Niestety większa ilość gniazd to także dużo większy sprzęt, co przekłada się na mniejszą mobilność.
Mając laptopa zawsze pod ręką, zwiększasz tym samym ryzyko jego uszkodzenia. W przypadku tego rodzaju urządzeń części mogą być trudno dostępne, a z pewnością dość drogie. Podróżując z laptopem, zwiększasz także prawdopodobieństwo jego kradzieży lub zagubienia.
Wszystko zależy od Twojego stylu życia. Wolisz pracować stacjonarnie, nie zabierasz pracy do domu, uwielbiasz odpocząć od wirtualnej rzeczywistości, a czasem w wolnych chwilach pograć w najnowsze pozycje na rynku? W takim wypadku komputer będzie idealny. Jeśli jednak cenisz sobie mobilność, praca z restauracji, plaży czy górskiej chatki to coś, co uwielbiasz, wybierz laptopa, a nie pożałujesz tej decyzji.