Laptop czy komputer stacjonarny? Jak wybrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Laptop czy komputer stacjonarny? Wybór nie jest taki prosty. Te dwa urządzenia mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Na co powinieneś postawić? Które rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania?

Zalety i wady komputera stacjonarnego

Nieograniczone możliwości rozbudowy

Dzisiejsze komputery stacjonarne można dowolnie rozbudowywać. Oczywiście trzeba mieć do tego środki. Większa pojemność dysku, większy RAM, mocniejsza karta graficzna czy zmiana przestarzałej obudowy na nową – to wszystko jest możliwe. Jeśli Twoim konikiem są gry komputerowe, to naprawdę dobry wybór. Wtedy najnowsze pozycje będą działać płynnie i bez zarzutów. 

Wcale nie taki ogromny

Nowoczesne komputery mogą mieć naprawdę nieduże wymiary. Szukając czegoś do pracy, można bez problemu znaleźć niewielki egzemplarz, który spełni Twoje oczekiwania. Mało estetyczne, duże pudło to już przeszłość. Komputer w dzisiejszych czasach nie zajmie zbyt dużo miejsca. Ponadto możesz postawić na pecet w monitorze – jest on nieco słabszy jednak dużo wygodniejszy.

Wróć na chwilę do normalnego świata

Wybierając tradycyjny komputer, możesz od czasu do czasu powrócić do rzeczywistości. Kończysz pracę, laptop zabierasz ze sobą, odpalasz go ponownie w kawiarni czy podczas lunchu, aby potem zabrać go również do domu. Komputer na to nie pozwala. Po pracy, kiedy chcesz gdzieś wyjść, nie będziesz mógł dalej wpatrywać się w ekran. Twoje oczy podziękują Ci za chwilę wytchnienia. 

Brak mobilności to także wada

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach niemożność przenoszenia komputera stacjonarnego w dowolne miejsce to ogromna wada. Czasem trzeba pracować także w domu, a zostawiając komputer w pracy, nie masz takiej możliwości. Wtedy powinieneś sięgnąć po laptopa.

Komputer może okazać się za drogi

Ceny laptopów zaczynają się już od ponad 1000 złotych, szczególnie za modele poleasingowe. Nowe urządzenia nie są wiele droższe. Komputery stacjonarne to jednak nieco większy wydatek. Niestety sama skrzynka nie wystarczy. Głośniki, monitor, klawiatura i mysz to podstawowe wyposażenie, które musisz dokupić. Cena komputera idzie więc sporo w górę. 

Co przemawia za wyborem laptopa? Jakie są jego wady?

Przenieś pracę i rozrywkę w dowolne miejsce

Nie da się ukryć, że największą zaletą laptopa jest jego mobilność. Zaledwie kilka kilogramów i rozmiar podręcznego bagażu sprawia, że zabierzesz go wszędzie. Laptop to także jedyny wybór do pracy zdalnej, kiedy wykonujesz ją z odległego zakątka świata. Wygoda użytkowania w porównaniu do komputera stacjonarnego jest nie do opisania.

Brak uciążliwego okablowania

Komputer to stos kabli plączących się pod biurkiem. Laptop? Kabel od ładowarki i to wyłącznie kiedy z niego nie korzystasz! Ewentualnie głośniki, jeśli chcesz nieco zwiększyć wrażenia podczas odsłuchu plików audio czy oglądania ulubionego serialu. Możesz także podpiąć myszkę, jednak po kilku tygodniach praktyk touchpad nie powinien mieć przed Tobą tajemnic.

Rozbudowana komunikacja

Niewątpliwym atutem laptopa jest rozbudowana komunikacja. Moduł WiFI, Bluetooth, modem 3G, 4G, a pewnie już niedługo 5G, GPS czy czytnik kart SD to już standard. Najnowsze propozycje mają tego jeszcze więcej. 

Ograniczona ilość gniazd

Laptop ma niestety ograniczoną ilość wyjść i wejść audio, gniazd USB, HDMI czy eSATA i PCI. Nowsze urządzenia, szczególnie te o większych rozmiarach, mają ich jednak więcej. Niestety większa ilość gniazd to także dużo większy sprzęt, co przekłada się na mniejszą mobilność.

Mobilność zwiększa ryzyko uszkodzeń

Mając laptopa zawsze pod ręką, zwiększasz tym samym ryzyko jego uszkodzenia. W przypadku tego rodzaju urządzeń części mogą być trudno dostępne, a z pewnością dość drogie. Podróżując z laptopem, zwiększasz także prawdopodobieństwo jego kradzieży lub zagubienia.

Sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb?

Wszystko zależy od Twojego stylu życia. Wolisz pracować stacjonarnie, nie zabierasz pracy do domu, uwielbiasz odpocząć od wirtualnej rzeczywistości, a czasem w wolnych chwilach pograć w najnowsze pozycje na rynku? W takim wypadku komputer będzie idealny. Jeśli jednak cenisz sobie mobilność, praca z restauracji, plaży czy górskiej chatki to coś, co uwielbiasz, wybierz laptopa, a nie pożałujesz tej decyzji.

cruelline

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie telefony dla aktywnych?
/
Jakie telefony dla aktywnych?
W XXI wieku telefon to stały dodatek do każdego wyjścia. Nawet jeśli uprawiasz sport, z pewnością zastanawiasz się, jaki telefon […]
Jak zautomatyzować cykl wiadomości dla optymalizacji wyników sprzedaży
/
Jak zautomatyzować cykl wiadomości dla optymalizacji wyników sprzedaży
Poznaj skuteczne metody zautomatyzowania cyklu wiadomości w celu maksymalizacji efektów sprzedaży. Dowiedz się, jak technologia może pomóc Ci osiągnąć lepsze wyniki w biznesie.
Czy warto inwestować w chmurę obliczeniową dla twojej firmy?
/
Czy warto inwestować w chmurę obliczeniową dla twojej firmy?
Dowiedz się, jak chmura obliczeniowa może przyspieszyć rozwój twojej firmy, zwiększając efektywność i obniżając koszty operacyjne.